Ana Yemek

Meskende Peynir Nasıl Yapılır Tanımı

Konutta Peynir Nasıl Yapılır Gereçleri

 • sirkeyle yapılan peynir:
 • 2 litre süt
 • sirke
 • mayalı peynir:
 • maya

Konutta Peynir Nasıl Yapılır Nasıl Yapılır?

 1. Uzun araştırmalarım ve denemelerim sonucunda peynir imaliyle ilgili bana yetecek kadar bilgi sahibi oldum sayılır. Interneti didik didik ettim, tabi peynir konusunda bilen tanıdıkların beyinlerinide.:)) Aslında aradığım şey mayalı ve mayasiz sirke vs. ile hazırlanan peynirin ortasındaki fark ve birebir maya kullanılarak nasıl peynir çeşidi yapıldığıydı? Tencereler hazır süt hazır lakin başımda kaç çeşit peynir tanımı var, ben hangisini yapacagim? Aslında denemeler konusundaki fazlaca olan cesretim bazan beni pişman ediyor. Neyse üç çeşit denemeye karar verdim. Mayalı, sirkeyle yapılan ve süt kestirildikten sonra kaynatılan… Tabi aklımın bir tarafında ise beni bu olayın içine ve daha da derinlere çeken Antep peyniri. Antep peynirine hasretim o denli bu türlü değil, kaç yıl oldu çocukluğumun en sevdiğim tadlarından olan bu peyniri yemeyeli. Açıkcası bu yalnızca bir hayal üzere geliyordu. Lakin ben de biliyorumki, birşeye başladıysam kesinlikle içine düşerim.:) Kolları sıvayıp Antep deki dostumdan yardım istedim çabucak. Sağolsun Naile hızır üzere imdadıma yetişti. Çabucak babacığının anlatımını tastatura aktararak bana gönderdi. Ve çabucak birebir gün uyguladım, sonuç muhteşem! Peyniri yaptıktan saatle sonra tadına bakmaya cüret ettiğimde, yüzümdeki gülümseme bütün gün sürdü.:)) Tanımını daha sonra vereceğim inşallah. Şimdilik bu üç çeşitle yönetim edin.:)
 2. Sirkeyle Yapılan Peynir: Mayalı peynire nazaran daha lezzetli bizim kanatimize nazaran, tadı daha çok peynire benziyor.
 3. 2 litre sütü kaynama asamsına kadar iısıttim, hatta fokurdar üzere oldu.
 4. Iki kaşık sirke özünü- olağan sirke olarak yarım bardak sirke de kullanabilirsiniz- sıcak süte ekleyip karıstırdım. Aslında süt çabucak kesilerek suyundan ayriliyor. Yeşimtirek bir su altta kalırken peynir kesintileri üste cikiyor.
 5. 10-15 dak. bir kenarda beklerken, pak pamuklu bir bezi süzgecin icine serdim ve süzgeci geniş bir kabın içine oturttum.
 6. Peynir kesintilerini kevgirle büsbütün toplayip süzgece aktardim.
 7. 10-15 dak. sonra süzgecten alıp bezin uçlarını bağladım ve bir çengele gecirip uygun bir yere astım. Tabi altına bir kap koymaı ve o suyu koruma etmeyi unutmayın.
 8. 2-5 saat bu formda beklettim ve bezin içinde sıkışan peyniri alıp diktiğim bir bez torbaya koydum ve bir tepsinin içine manti aletini koyup üzerine torbayı yerleştirdim. (Siz düz bir süzek yahut tepside kullanabilirsiniz.)
 9. Onun üzerine bir öbür tepsi yerleştirip üzerine hamur açmak için ve yer sofrası olarak kullandığım masayı, onun üzerine de su dolu tencere, tursu kavanozlari üzere yükler koydum. Bu ortada baski olarak daha pratik tahliller gelistirebilirsiniz.:)) Detayları size fikir olsun diye yazıyorum.
 10. 5-6 saat beklettikten sonra peyniri çıkarıp tuzladım ve buzdolabına koydum.
 11. Sonrasında ister salamura yapın isterseniz bu biçimde tüketin.
 12. Mayalı Peynir: Tadı bildiğiniz taze peynir üzere süt kokulu ve biraz çiğimsi. Ancak katiyetle çook lezzetli.
 13. Evvel mikrobiyel bir maya bulun. Bu bahis da hassa olmanızı tavsiye ederim, hayvansal mayaların menşei belirli olmayabilir. Türkiye’ de iseniz sorun değil zati marketlerde mikrobiyel mayaları bulmak güç değil. Yurdışında olanlar internetten araştırsınlar…
 14. 5 lt. sütü Edirneli arkadaşımın canlı telefon talimatlarıyla ılık, onun tabiriyle inekten sağıldıgı sıcaklığa kadar ısıttım. Dikkat edin soğuk degil lakin sıcaklık da hissedilmeyecek.
 15. Sütü getiren ablanin tavsiyesiyle bir cay kaşığı sıvı mayayı tencereye katıp güzelce karıştırdım.
 16. Tencerenin ağzını kapatıp yerinden oynatmadan üzerini battaniye ile sıkıca örttüm ve 5-6 saat mayalanmaya biraktım. Telefonda arkadasım bana talimat verirken onun konuğu olan diğer bir hanımın tavsiysiyle havanın soğuk olmasını hesaba katarak bu süreyi daha uzun tuttum.Bekleme mühleti dolmadan ben daha fazla dayanamayip tencerinin agzını açtm ve kücük bir şok yaşadım sütüm kesilmemiiiiş!!!… Bu hayal kırıkliğıyla çatacak adam aradım hayli bir mühlet.:)) Tabi millet bilmiyor ki, peynirimin başarız oldugunu sanıyorum diye sinirliyim. 1 saat kadar sonra tekrar baktım tencereye ve cüretimi toplayıp bir kasık batırdım. Eh işte kaşık içinden pak çıkı lakin, bence hala kesilmemiş bu süt!!!… Bekleme mühletinin sonun da biraz üzgün biraz umutlu tencerenın kapağını açtım. Başka tarafda büyük bir süzeğin içine pamuklu bir bez açtım ve bir tepsinin içine oturttum. Kevgiri aldım ve gayem güya üste cikan peynir kesintisini – görünmese de – bir ümit toplamak. Kevgirle bir, iki üç… Yok sütün suyu yok! Tencerenin tabanına geldim ve hala su yok! O vakit anladım sirke ile mayanın ortasındaki farkı! )) Maya tencerenin tamamını pelteye dönüştürmüş kalıp kalıp bir manzarası var. Sirke çabucak kestirerek, kesmiği suyun yüzüne çıkarıyor. Şayet sanal dahi olsa bir kaynak bana, mayanın sütü pelte biçimine getirdigini, bu peltenin süzülüp peynir yapıldığını, sirkenin vs. ise sütü kesdirerek kesmiklerinin süzülmesiyle tadı ve dokusu farklı olan bir öteki çeşit peynir oldugunu yazmış, anlatmış olsaydı ben bu şoku yaşamayacaktım.:) Meğer aradığım en değerli bilgi buydu. Güya ağız birliği yapılmışcasına her türlü abur cubur bilginin dolaştığı internet ortamına, beşerler mesken de peynir yapmasın diye mi bilmem, bu türlü bir detay yazılmamış!
 17. Neyse, pelteyi tencereden kevgirle alıp büyükce bir beyefendi torbaya koyup astım. Asma konusunda hayal gücünüzü kullanın ben o denli yaptım. Torbayı bağlayıp düğümün içinden oklava geçirmek üzere.:))
 18. 5-6 saat suyunu süzdükten sonra onu da baskıya aldım ve yeniden 4-6 saat ortasında beklettim.
 19. Sonrası yazdığım üzere tuzlama ve dolaba kaldırma.
 20. Sonra dan Edirne’li arkadaşıma sorduğum da ” Ben sirkeli peynir nasıl olur bilmemki.” dedi.:)) İnternette profosyenel peynir imalini anlatan yazılarda var, fakat internete bakan zati o profosyeneller için kullanılan sözleri anlamaz, anlayanın internetteki bilgilerle işi ne? Onu da çözemedim.
 21. Sirke İle Kestirilip Haşlanan Peynir: Bence en hoşu bu. Kaynamasından kaynaklanan güzel bir kokusu var. Böreklere hoş sarfiyat.
 22. Sirkeli peynir ile birebir şeklide süt kestirilip kesildiği suyun içinden çıkarılmadan 15-20 dakika kaynatıp o ndan sonra daha evvel belirttiğim süzme ve baskılama süreçlerinden geçirdim.
 23. Şunu belirteyimki, ben profosyenel değilim. Bildiğim duyduğum kadarıyla yaptığım denemelerimi aktarmaya çalıştım. Sahiden yapmak isteyen olursa benim üzere kapı kapı internet dolaşmasın. Zati isimlerinden de anlaşılıyor ne kadar profosyenel olduğum.:))Hatta bu bilgilere ekleme yapmak isteyenlerin yazacaklarını da seve seve sizlerle paylaşırım. Tahminen çoğunuz annesinden ninesinden vs. peynir üretimini görmüştür. Ben bu hususta tam bilgisiz sayılırım, yalnızca salamura edildiğini gördüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir